Awesome Image

Okulary czy soczewki kontaktowe?


Image

Osoba, której określono wadę wzroku staje przed wyborem jaki rodzaj korekcji najlepiej wybrać. Okulary czy soczewki kontaktowe?Dostępnymi metodami korekcji są okulary korekcyjne oraz soczewki kontaktowe. Te dwie metody uzupełniają się nawzajem, dzięki czemu wybierając okulary nie musimy rezygnować z soczewek kontaktowych i odwrotnie.

- Która metoda korekcji jest lepsza?

Każda metoda korekcji jest dobra pod innym kątem, uwzględnić należy przede wszystkim potrzeby użytkownika.


Okulary, w dzisiejszych czasach, nie są już wstydliwą koniecznością. Coraz częściej nosimy je nie tylko z powodu samej wady wzroku. Są modnym i pożądanym dodatkiem. Podkreślają naszą osobowość, dodają nam charakteru oraz pewności siebie. Mogą być zwariowanym akcentem własnego stylu. Ważne, żeby były bardzo wygodne w czasie pracy przed komputerem, podczas jazdy samochodem, czytania.

Zdarzają się sytuacje, kiedy okulary po prostu przeszkadzają. Każda osoba nosząca okulary była niejednokrotnie w sytuacji, gdy jednocześnie chciała widzieć perfekcyjnie i nie mieć nic na nosie. Wtedy z pomocą przychodzą soczewki kontaktowe. Wygodne i nowoczesne, takie właśnie są. Jazda na rowerze, bieganie, sporty ekstremalne lub po prostu kino czy impreza. W takich chwilach soczewki są nieocenione.

- Czy soczewki kontaktowe są lepszym wyborem niż okulary?

Niekoniecznie. Soczewki i okulary powinny się uzupełniać, jeśli chcemy długo zachować nasze oczy w zdrowiu. Przynajmniej na godzinę przed pójściem spać dobrze jest je zdjąć i założyć okulary, ponieważ wzrok powinien być skorygowany przez cały czas. Nawet nosząc soczewki non stop, należy zrobić sobie dzień przerwy i używać w tym czasie okularów.

- Czy soczewki kontaktowe mogą używa osoby z astygmatyzmem?

Obecnie soczewki kontaktowe z korekcją astygmatyzmu, tzw. toryczne, to standard. Bogata oferta wielu producentów soczewek sprawia, że można nimi skorygować większość wad wzroku. Ale uwaga, nie próbujmy samodzielnie eksperymentować z soczewkami. Bardzo ważne jest, aby aplikacja nastąpiła w profesjonalnym gabinecie optometrycznym przez wykwalifikowanego specjalistę. Zbyt wiele rzeczy wpływa na komfort i bezpieczeństwo noszenia soczewek kontaktowych, aby zdać się w tej kwestii na przypadek. Jeśli już dobierzemy soczewki, w których czujemy się komfortowo, a specjalista potwierdził, że są dla nas bezpieczne, nie powinniśmy ich zmieniać bez konsultacji. To nie proszek do prania. Nie dajmy się zwieść promocji czy reklamie.

- W jaki sposób soczewki kontaktowe mogą wpływać na nasz wizerunek?

Soczewki również mogą być elementem naszego wizerunku. Nowością są akcentujące soczewki kontaktowe. Podkreślają one nasz naturalny kolor oczu. Mogą rozjaśniać i dodawać blasku spojrzeniu lub je pogłębiać. Dzięki nim można poczuć się pewniej w towarzystwie czy podczas ważnego wydarzenia, np. rozmowy o pracę czy egzaminu.

- A okulary? Lepiej wybrać tańszą oprawkę czy markową?

Zależy od naszych możliwości. Nie zmienia to faktu, że markowe rzeczy są wykonane z lepszych materiałów, a ich wzory zawsze nadążają za nowymi trendami mody. Oprawki znanych marek to nie koszt znaczka z logo na zauszniku, to jakość która będzie nam służyć przez lata. A dzięki temu nasza satysfakcja z użytkowania okularów będzie większa.