Awesome Image

UPEWNIJ SIĘ, CZY TWOJE DZIECKO DOBRZE WIDZI


Image

Nawet do 80 proc uczniów, w zależności od wieku, może mieć problemy ze wzrokiem – podaje Główny Urząd Statystyczny. Nieleczone w dzieciństwie zaburzenia widzenia mogą w dorosłym życiu prowadzić do poważnych chorób, a jeszcze w szkole – powodować duże trudności z nauką.

Dzieci zwykle nie zdają sobie sprawy, że mają problemy ze wzrokiem, dlatego to rodzic powinien zadbać, by ich zmysł widzenia rozwijał się prawidłowo.

Przyczyn słabych ocen w dzienniku często szuka się w dysleksji. Tymczasem zdarza się, że jest to bezpodstawne, a źródłem trudności z przyswajaniem wiedzy jest niewykryta wada wzroku.


Niektóre dzieci nie narzekają na problemy z widzeniem i nie sygnalizują ich, ponieważ wada bywa kompensowana pracą drugiego oka lub zwiększonym wysiłkiem mózgu. Poza tym dziecko po prostu nie zdaje sobie sprawy, że źle widzi.

Długotrwała kompensacja może prowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie. Dodatkowo niekorzystnie wpływa na koncentrację i wywołuje różne dolegliwości, np. bóle głowy. Oprócz tego pojawiają się pozornie prozaiczne problemy, które jednak znacząco pogarszają samopoczucie dziecka.

Nasze dziecko może mieć problemy ze wzrokiem, jeśli występują u niego następujące trudności:

  • podczas pisania: nieestetyczny i nierówny charakter pisma, wolne tempo, mylenie liter b-p, d-b, d-g, u-n itd. mylenie podobnych wyrazów, opuszczanie drobnych elementów liter, np. kreski nad „ó”, błędy w zapisie
  • podczas czytania: wolne tempo, mylenie liter, brzmienia i nieprawidłowe odczytywanie wyrazów podczas czytania na głos, trudności z właściwą intonacją, „zgadywanie” wyrazów, gubienie się w czytanym tekście, niechęć do czytania, szczególnie na głos.

Należy zwrócić uwagę również na następujące objawy: bóle głowy, szybko postępujące zmęczenie oczu.

Pierwsze oznaki nieprawidłowego widzenia

Powinniśmy zwracać uwagę na zachowanie dziecka, tj: czy potrafi skupić uwagę na ludziach, czy się uśmiecha, czy wodzi wzrokiem za przedmiotami itd. Brak zainteresowania, mrużenie oczu, przekrzywianie głowy, czy opóźnione reakcje mogą świadczyć o zaburzeniach. Najprostszym sposobem na stwierdzenie ewentualnych problemów jest wnikliwa obserwacja.

Jeśli coś nas niepokoi, powinniśmy niezwłocznie skonsultować to ze specjalistą. Postawienie właściwej diagnozy zależy jednak od możliwości współpracy z dzieckiem oraz poziomu jego koncentracji. Warto zatem sprawić, by wizyta u specjalisty nie była dla niego nieprzyjemnym doświadczeniem.

Grunt to profilaktyka

Sposób, w jaki dziecko widzi nie jest uzależniony wyłącznie od budowy jego ciała. Duży wpływ mają też odpowiednie ćwiczenia, które stymulując wzrok, zapewniają mu prawidłowy rozwój. W pierwszych dwóch latach życia zmysł ten jest na tyle elastyczny, że nawet poważne wady mogą być skutecznie leczone, dlatego profilaktyka powinna stanowić podstawę.

Jeżeli wada zostanie stwierdzona przez specjalistę, powinniśmy zapewnić dziecku odpowiednie soczewki okularowe, które zagwarantują właściwą korekcję a przy tym nie będą wywoływały uczucia dyskomfortu.

Z wadami wzroku u najmłodzszych można sobie łatwo poradzić tylko wtedy, gdy zostaną wykryte w odpowiednim czasie.