Awesome Image

Aby bezpiecznie dojechać, zadbaj o dobre widzenie


Image

Zmęczenie wzroku podczas jazdy samochodem może być bardzo niebezpieczne. Powoduje bowiem nie tylko pogorszenie jakości widzenia, ale również spadek koncentracji i szybkości reakcji. Na szczęście prostych i skutecznych sposobów, by zapewnić sobie dobrą kondycję oczu przez całą drogę jest sporo. Czas zbliżających się wyjazdów na ferie zimowe to dobry moment, aby je sobie przypomnieć.

Na postoju warto poćwiczyć oczy

Aby mieć pewność, że bezpiecznie dojedziemy do celu, należy podjąć kilka prostych kroków w celu pozbycia się zmęczenia oczu. Dobrym nawykiem jest robienie sobie przerw podczas długich wyjazdów – nie powinniśmy prowadzić samochodu dłużej, niż dwie godziny bez odpoczynku.


Przede wszystkim, powinniśmy umieć rozpoznać objawy zmęczenia wzroku, które występują szczególnie podczas dłuższych podróży. Jeśli mamy wrażenie, jakby do naszych oczu dostał się piasek, czujemy swędzenie, pieczenie, bądź kłucie, powinniśmy zareagować.

W czasie postoju, możemy np. kreślić wzrokiem ósemki – dzięki temu rozruszamy mięśnie naszego narządu wzroku. Warto też poświęcić chwilę i naprzemiennie skupiać wzrok na bliskim i odległym obiekcie. Oczywiście najlepiej jest, gdy podróżuje z nami drugi kierowca – zmienianie się w czasie jazdy to doskonały sposób na zachowanie dobrej kondycji oczu.

Noś okulary przeciwsłoneczne

Podczas kierowania samochodem w słoneczne dni zawsze pamiętajmy o okularach przeciwsłonecznych z filtrem UV. Dotyczy to również osób z wadami wzroku – szkła korekcyjne także mogą posiadać warstwę przyciemniającą. Ważne jest, by mieć pewność, że są one wysokiej jakości. Dla komfortu widzenia i bezpieczeństwa warto np. zaopatrzyć się w porządne okulary polaryzacyjne.

Asfalt drogowy jak również śnieg bardzo często odbija światło słoneczne w taki sposób, że jego odblask oślepia kierowców. Podobnie może zachować się nawet deska rozdzielcza samochodu. Przez to spada szybkość reakcji, a przy prędkości ok. 50 km/godz. oślepienie tego typu może spowodować wydłużenie drogi hamowania o 4 metry. Nawet jeśli nam się to nie przytrafi, pamiętajmy, że takie odbicia przyczyniają się do szybszego zmęczenia narządu wzroku – wyjaśnia.

Żeby wyeliminować te odblaski, wiele osób wymienia szyby w samochodzie, jednak o wiele tańszym i skutecznym sposobem będzie zainwestowanie w wysokiej jakości okularowe szkła polaryzacyjne. Poza ograniczeniem męczących oczy refleksów ich dodatkową zaletą jest wysoka przejrzystość, która w praktyce zapewnia rzeczywiste widzenie barw i drobnych szczegółów. Dodatkowo, chronią one oczy przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym.

Bezpieczeństwo na drodze jest bezcenne

Dobra kondycja wzroku kierowcy, to jedna z podstawowych kwestii, mających wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Aby więc czuć się bezpiecznie podczas prowadzenia samochodu w okularach, najlepiej nabyć je w salonie optycznym. Specjalista dobierze je do naszych potrzeb i wyjaśni zasady ich działania, czego nie zagwarantują zakupy z innych źródeł. Pamiętajmy też o poświęceniu kilku chwil na relaksacyjne ćwiczenia i odpoczynek. Inwestycja – czy to czasu, czy pieniędzy – mająca zapewnić nam.