Badanie problemów ze wzrokiem po 40 roku życia

Problemy z widzeniem po 40-tym roku życia


Optyk Zygmunt Grabowski i problemy ze wzrokiem

Jak korygować wzrok w średnim wieku?

Czterdziesty rok życia bywa dla wielu osób trudnym okresem, ponieważ z reguły w tym czasie zaczynamy odczuwać pierwsze objawy starzenia się oczu. Należą do nich m.in. osłabiona ostrość widzenia do dali i trudności z widzeniem na bliskie odległości. Procesu tego nie sposób zatrzymać, jednak można go skutecznie korygować. Co warto wiedzieć, by zminimalizować kłopotliwe dolegliwości?


Czym jest prezbiopia?

Prezbiopia, zwana inaczej starczowzrocznością, nie jest chorobą, lecz naturalnym procesem starzenia się naszych oczu. Z czasem mięśnie i soczewka oczna odpowiedzialne za akomodację, czyli zdolność przystosowania oka do ostrego widzenia na różne odległości, tracą elastyczność, co powoduje, że nieostro widzimy z bliska.

U młodych osób akomodacja przebiega w krótkim czasie, zapewniając odpowiednią ostrość obrazu. Z czasem proces ten przebiega jednak coraz wolniej, w efekcie czego najbliższy wyraźnie widziany punkt stopniowo się oddala.

"Do czytania" i "do patrzenia"

Mimo dostępności nowocześniejszych i wygodniejszych rozwiązań, wiele starszych osób dotkniętych problemem prezbiopii (czyli naturalnym zjawiskiem związanym ze starzeniem się oka) nadal używa dwóch par okularów – „do czytania” i „do patrzenia”. Okulary „do czytania”, dają dobre widzenie, jedynie gdy wzrok jest skupiony na przedmiotach znajdujących się w niewielkiej odległości od oczu. Jednak gdy przenosimy go na dalsze obiekty, okulary przestają spełniać swoją funkcję i należy je zmienić na szkła o innej mocy korekcyjnej. Natomiast posiadanie dwóch par okularów, przeznaczonych do różnych czynności, jest niewygodne, bo wiąże się z koniecznością ciągłego ich zmieniania oraz zabierania ze sobą wszędzie.

Pierwsze objawy problemów z widzeniem

Początkowe objawy prezbiopii nie zawsze są łatwe do rozpoznania. Bóle głowy czy powtarzające się zapalenia spojówek często traktowane są jako skutki innych dolegliwości. Objawy prezbiopii w najmniejszym stopniu doskwierają krótkowidzom, ponieważ zdjęcie okularów pozwala w takim przypadku poprawić ostrość widzenia. Znacznie gorzej jest u dalekowidzów i osób bez wad refrakcji, ponieważ prezbiopia powoduje u nich powstanie wady wzroku albo pogłębienie się już istniejącej.

Zdarza się, że pacjenci zwlekają z wizytą u specjalisty lub świadomie nie dopuszczają do siebie myśli, że ich wzrok się pogarsza. Z czasem dolegliwości stają się na tyle kłopotliwe, że decydują się oni na konsultacje, jednak im później to zrobią, tym załagodzenie efektów jest trudniejsze.

Starczowzroczności można zaradzić – to okulary PROGRESYWNE

Najbardziej zaawansowanym, a tym samym najlepszym obecnie rozwiązaniem dla osób cierpiących na „prezbiopię” są okulary z soczewkami progresywnymi. Ich konstrukcja gwarantuje wyraźne widzenie na każdą odległość: zarówno dali, bliży, jak i odległości pośrednich. Gwarantuje to komfort użytkowania bez konieczności ciągłego zmieniania okularów „na co dzień” i tych „do czytania”. Dzięki temu np. osoby pracujące przy komputerze będą doskonale widziały zarówno klawiaturę, ekran, jak i całą powierzchnię pokoju w którym pracują, a nauczyciel będzie jednakowo dobrze widział dziennik, tablicę i całość klasy.

W tego typu szkłach, moc korekcyjna jest płynna i zmienia się w zależności od tego, przez jaki ich obszar patrzymy. Mogą ich używać również osoby, mające problemy z wyraźnym widzeniem z daleka. Kierując wzrok na przedmioty znajdujące się w dużej odległości, korzystamy z górnej części soczewki, a przy patrzeniu na obiekty będące blisko – wzrok skierowany jest na dolną część szkła. Środkowy obszar gwarantuje zaś ostre widzenie odległości pośrednich. Dzięki temu za pomocą jednej pary okularów możemy widzieć wyraźnie, bez względu na to, czy patrzymy na obiekty znajdujące się blisko, pośrednio czy daleko od nas.

Zmian związanych z wiekiem nie da się uniknąć, jednak profilaktyka i dbałość o wzrok może złagodzić ich skutki, a nawet je opóźnić. Warto zatem starać się chronić oczy przed szkodliwym wpływem warunków zewnętrznych oraz regularnie przeprowadzać badania kontrolne u specjalisty.