Badanie problemów ze wzrokiem po 40 roku życia

Okulary przeciwsłoneczne na lato. Na co warto zwrócić uwagę przy kupnie?


Okulary przeciwsłoneczne na lato poradnik

Okulary przeciwsłoneczne to akcesorium, które kojarzy się z upalnym latem. Nie tylko ułatwiają patrzenie w intensywnym świetle, ale też są atrakcyjnym dodatkiem do letnich kreacji. Często okulary na wakacje stanowią ciekawy element stylizacji, ale nie możemy zapominać o znacznie istotniejszej kwestii. Nawet najmodniejsze okulary na lato 2023 powinny przede wszystkim chronić wzrok przed szkodliwym wpływem promieniowania UV, a także zapewniać komfort i bezpieczeństwo podczas wakacyjnych aktywności!


Najlepsze oprawki w okularach na lato 2023

Zakupu okularów przeciwsłonecznych należy dokonywać w salonie optycznym, gdzie otrzymamy produkt wykonany z wysokiej jakości, trwałych materiałów, z kilkuletnią gwarancją. W profesjonalnym salonie optycznym dobór kształtu okularów odbywa się w oparciu o zasady stylizacji okularowej, gdzie brany jest pod uwagę owal twarzy, typ urody, a nawet takie czynniki jak cechy charakteru.

A jakie są najmodniejsze okulary przeciwsłoneczne w 2023 roku? Hitem stały się modele o geometrycznych kształtach, a także – podobnie jak w roku ubiegłym – króluje styl retro i oversize. Nieśmiertelne kocie oczy czy awiatory mogą śmiało zakrywać brwi i wystawać poza skronie. W dobrym guście są oprawy z tworzywa w pastelowych kolorach (w tym – transparentne), ale projektanci eksperymentują też z takimi materiałami, jak skóra czy drewno. Moda na odważne kolory dotyczy nie tylko oprawek, ale i szkieł. W tym jednak przypadku kierujmy się przede wszystkim kwestią zdrowia i bezpieczeństwa.

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV

Odpowiednie na wakacje okulary nie bez przyczyny noszą miano przeciwsłonecznych. Każdy wie z własnego doświadczenia, że obserwacja otoczenia przy intensywnym słońcu nie jest komfortowa. To dlatego wybieramy okulary z przyciemnionymi szkłami, czyli z filtrem przeciwsłonecznym kategorii 3 lub 4 (w skali od 0 do 4) – znacznie ograniczającym przepuszczalność światła. Okulary na lato mają jednak przede wszystkim chronić wzrok przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego (UV), czyli właśnie słonecznego. Dlaczego?

Wyposażone w filtr UV okulary powinniśmy nosić z tych samych powodów, dla których na skórę aplikujemy zawierające go kremy. Światło słoneczne jest nam potrzebne, ale nadmierna na nie ekspozycja zwiększa ryzyko szeregu chorób. W przypadku narządu wzroku są to zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej czy nowotwory. Z tego względu okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV powinniśmy nosić nie tylko latem! Jaki filtr w okularach jest dobry na słońce? Co najmniej UV 400. Pochłania 100% szkodliwego promieniowania i zapewnia pełną ochronę oczu.

Aby mieć pewność, że nasze okulary przeciwsłoneczne będą doskonale chronić wzrok najlepiej kupować je w profesjonalnych salonach optycznych, te zakupione na ulicznych straganach często mogą nawet szkodzić. Ciemne zabarwienie soczewki pozbawionej filtrów, „oszukuje” nasze źrenice, które chłoną promienie UV bez żadnej bariery.

Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją

Filtr UV nie jest jedynym, w jaki wyposaża się dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne. Niezwykle przydatny jest także filtr polaryzacyjny. Co to jest polaryzacja w okularach? Osoby, które noszą okulary korekcyjne, często wybierają soczewki z powłoką antyrefleksyjną, która ułatwia widzenie, minimalizując odbicia światła od powierzchni szkieł. Dzięki temu powstające na nich refleksy nie zakłócają obrazu. Podobne właściwości mają okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją – idealne dla kierowców czy sportowców.

Filtr polaryzacyjny nie tylko niweluje odblaski, które utrudniają obserwację otoczenia, ale też redukuje płaszczyznowe odbicia promieni słonecznych, np. od mokrej po deszczu jezdni. Ponadto filtruje rażące, rozproszone światło przebijające się przez warstwę chmur. W okularach z polaryzacją wzrok mniej męczy się podczas długotrwałej obserwacji krajobrazu. Spostrzegane kolory są naturalne, odpowiednio wysycone, a obraz jest wyraźniejszy i kontrastowy, dzięki czemu łatwiej zaobserwować jego szczegóły. To idealne okulary na plażę!

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem polaryzacyjnym znacznie podnoszą komfort widzenia, szczególnie u osób, które są nadwrażliwe na światło. Warto jednak zauważyć, że zwiększają też bezpieczeństwo – szczególnie ważne nie tylko podczas jazdy samochodem, ale też szeregu aktywności, jakim oddajemy się w okresie letniego wypoczynku. Takie okulary na wakacje przydają się podczas wyprawy rowerowej czy wspinaczki górskiej. W sezonie zimowym sprawdzą się np. podczas jazdy na nartach.

Inne walory szkieł w okularach przeciwsłonecznych

Dla osób, które wymagają korekcji okularowej dobrym rozwiązaniem są soczewki barwione. W wybranych okularach przeciwsłonecznym można zamontować szkła korekcyjne w preferowanym kolorze – do wyboru jest szeroka paleta barwień. Takie okulary wyglądają jak okulary przeciwsłoneczne i dodatkowo pozwalaj na pełny komfort widzenia. Kolejnym doskonałym rozwiązaniem są okulary, gdzie zamontowano soczewki fotochromowe, jest to propozycja dla osób, które wymagają korekcji wzroku. Soczewki fotochromowe samoczynnie przyciemniają się w warunkach silnego światła słonecznego (czyli przepuszczają mniej światła), a przy słabszym rozjaśniają się. Nosząc takie okulary przeciwsłoneczne, nie musimy ich zdejmować, gdy słońce przysłonią chmury lub gdy wjedziemy w ocieniony fragment drogi.

Dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne mogą być wzbogacone także o powłokę utwardzającą, hydrofobową i oleofobową. Ta pierwsza chroni szkła przed zarysowaniem czy pęknięciem. Dzięki drugiej okulary nie zaparują w warunkach wysokiej wilgotności powietrza albo przy gwałtownej zmianie temperatury (np. gdy wyjdziemy z klimatyzowanego pomieszczenia na słońce). Powłoka oleofobowa zaś zapobiega powstawaniu na szkłach zabrudzeń (np. odcisków palców), tak uciążliwych podczas prowadzenia samochodu czy jazdy rowerem.

Przy zakupie okularów przeciwsłonecznych warto też zwrócić uwagę na kolor ich szkieł. Wbrew pozorom różnorodność w tym zakresie nie jest wyłącznie kwestią walorów estetycznych. Przykładowo, czarne soczewki przepuszczają najmniej światła, fioletowe poprawiają widoczność obiektów znajdujących się w znacznej odległości, a żółte zwiększają kontrast widzenia przy słabym oświetleniu.

Jak sprawdzić, czy okulary przeciwsłoneczne są dobre?

Jak widać, dobre okulary przeciwsłoneczne to takie, które zapewniają pełen komfort widzenia w warunkach, w których planujemy ich używać. Modele spełniające to kryterium mogą więc różnić się między sobą. Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne? Przyjrzyjmy się nie tylko ich walorom estetycznym, ale poszczególnym parametrom. Informacje na ich temat są „zakodowane” w symbolach na oprawkach. Jak czytać oznaczenia na okularach przeciwsłonecznych? Niektóre są uniwersalne – UV 400 oznacza dobry filtr UV, a P4 okulary polaryzacyjne z filtrem przeciwsłonecznym kategorii 4. Warto zapoznać się ze specyficznymi oznaczeniami stosowanymi przez danego producenta, by świadome dobrać wszystkie parametry okularów do swoich potrzeb.