Awesome Image

OKULARY PROGRESYWNE – TAJEMNICA DOBREGO WIDZENIA


Image

Coraz więcej osób po 40. roku życia nosi okulary progresywne. Nie brakuje jednak negatywnych opinii, dotyczących takiego rodzaju korekcji. Tajemnica ich skuteczności zależy od szeregu czynników, które postaram się pokrótce przedstawić.

Okulary progresywne, potocznie nazywane okularami „dwa w jednym”, służą do korekcji prezbiopii. Prezbiopia to naturalny proces zmian zachodzących wraz z wiekiem w naszych oczach, który dotyczy każdego i pojawia się około 40. roku życia. Osłabia się wówczas zdolność widzenia na różne (bliskie) odległości, tzw. akomodacja.


Dzięki okularom progresywnym możemy dobrze widzieć na każdą odległość. Idealnie sprawdzą się w pracy, podczas czytania, prowadzenia samochodu, jak i w chwilach relaksu. Skutecznie zastępują one kilka par tradycyjnych okularów, które trzeba często zmieniać w zależności od rodzaju wykonywanej czynności. Wszystko to dzięki specjalnej konstrukcji soczewki progresywnej, która pozwala górą okularów widzieć odległości dalekie, natomiast im niżej opuścimy wzrok, tym bliżej mamy wyraźny obraz. Oznacza to, że patrząc przed siebie zupełnie naturalnie, jesteśmy w stanie komfortowo prowadzić samochód, podziwiać widoki czy oglądać telewizję. Kiedy patrzymy dołem okularów, możemy swobodnie czytać. Pomiędzy górą a dołem jest miejsce na odległości pośrednie, na przykład praca przed komputerem lub dostrzeżenie cen na półce w sklepie.

Kluczowym elementem gwarantującym skuteczność użytkowania okularów progresywnych jest ich dobór. Idealnie dopasowane okulary progresywne to szereg profesjonalnie wykonanych czynności. Przede wszystkim dobór odpowiedniej korekcji, najlepiej przez optometrystę, czyli specjalistę korekcji wad wzroku. Następnie wybór samych szkieł. Im lepsza ich konstrukcja, tym większy komfort użytkowania. No i oczywiście pomiary ustawienia soczewek progresywnych w oprawce. Kiedyś wykonywano je ręcznie, np. mazakiem. Dziś to już przeszłość. Odpowiednia centracja odbywa się cyfrowo, przy pomocy specjalnego urządzenia Visioffice. Dzięki niemu można bardzo dokładnie zmierzyć wszystkie parametry dopasowanej już oprawy, parametry indywidualne, a nawet nasze naturalne zachowanie. Dopiero na podstawie tego wszystkiego można wykonać idealne okulary progresywne.

Niestety zdarza się, że część osób odczuwa dyskomfort używając okularów progresywnych i w efekcie jest niezadowolona. Powód jest raczej prosty. Na rynku jest wiele produktów, ale tylko te markowe pozwalają zminimalizować, np. efekt pływania obrazu i zapewnić szerokie pole widzenia. Kiepskiej jakości szkła lub niedokładne pomiary powodują dyskomfort i kłopoty z adaptacją, o których często słyszymy. Oczywiście to trochę jak z samochodami, zarówno maluchem jak i Mercedesem dojedziemy do celu, ale to każdy z nas musi zdecydować, czym chce jechać.