Okulary przeciwsłoneczne

Nieodzownym elementem służącym ochronie wzroku oraz delikatnej, wrażliwej skórze wokół oczu są okulary przeciwsłoneczne. Stanowią idealną ochronę przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym, a dzięki swojemu stylowi, oryginalnym kształtom i kolorom, nadają niepowtarzalny charakter każdej osobie. Promienie ultrafioletowe, emitowane przez słońce, dzielą się na promienie:

- UV A długość fali: 315–400 nanometrów

- UV B długość fali: 280–315 nanometrów

- UV C długość fali: 100–280 nanometrów

Promienie UV docierają do nas przez cały rok, nie tylko wiosną i latem. Bardzo niebezpieczne są te promienie, które zimą odbijają się od śniegu. Najniebezpieczniejsze pory dnia to rano i wieczór, wtedy UV dociera bezpośrednio do naszych oczu.

Ziemska atmosfera, w warstwie ozonowej, pochłania całkowicie UV-C oraz część UV-B. W efekcie około 97% ultrafioletu, który dociera do powierzchni Ziemi, to UV-A, są to promienie niewidzialne przez oko, ale silnie odczuwalne i stanowiące zagrożenie dla naszego zdrowia. Do najczęstszych schorzeń związanych bezpośrednio z nadmierną ekspozycją oka na słońce należą m.in.:

  • zaćma,
  • zwyrodnienie plamki żółtej (AMD),
  • nowotwory skóry powiek i oczu (np. czerniak naczyniówki).
  • podrażnienia oka.

Na szkodliwe działanie promieni UV narażone są bardziej osoby o jasnych tęczówkach oraz dzieci, których źrenice są szersze a soczewki bardziej przejrzyste niż u osoby dorosłej. Dlatego nie zapominajmy o wyposażeniu naszych dzieci w dobre okulary przeciwsłoneczne. 

Skuteczna ochrona wzroku jest możliwa dzięki ich specjalnym właściwościom. Dobre okulary posiadają wysoko wydajny filtr UV, który zapewnia kompletną ochronę przed promieniowaniem UV do 400 nanometrów.   

Uwaga! Swoją funkcje ochronną zapewniają tylko okulary zakupione w dobrych Salonach Optycznych. Pamiętajmy, że większość okularów zakupionych w innych miejscach nie posiada wymaganych filtrów. Używanie takich okularów jest w skutkach groźniejsze, niż nie używanie żadnych okularów przeciwsłonecznych. Oko, oszukane ciemnym szkiełkiem bez filtrów, otwiera źrenicę i całym sobą chłonie szkodliwe promienie. Właściwą ochronę zapewniają jedynie okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV.

Dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą chronić oczy i skórę wokół nich a równocześnie potrzebują korekcji wzroku jest:

  • używanie soczewek kontaktowych oraz wybranych okularów przeciwsłonecznych,
  • używanie soczewek okularowych barwionych – okulary wyglądają jak okulary przeciwsłoneczne, soczewki zapewniają pełną ochronę oraz korygują wadę wzroku tak, jak zwykłe okulary.
  • Używanie soczewek okularowych Transitions – okulary noszone wewnątrz pomieszczeń są przezroczyste, a na zewnątrz pod wpływem UV barwią się na wybrany kolor i wyglądają jak okulary przeciwsłoneczne.

 

Często okulary przeciwsłoneczne dodatkowo wyposażone są w filtr polaryzacyjny. Podstawową zaletą soczewek polaryzacyjnych jest eliminowanie refleksów świetlnych odbitych od jezdni, szyby samochodowej lub od wody. Dzięki temu, widziany obraz posiada doskonały kontrast, jest ostry oraz zapewnia naturalną percepcję kolorów. Używanie okularów przeciwsłonecznych z polaryzacją polecane jest szczególnie kierowcom.  

 

Więcej Porad

na ten temat