Awesome Image

Warto wybrać markowe okulary


Image

Wszyscy potrzebujący korekcji wzroku stają przed dylematem, jakie okulary wybrać. Zagadnienie wydaje się być złożone – badanie wzroku, oprawki, soczewki okularowe, czym się różnią? bo przecież różnią się!

- Co zrobić jeśli zauważymy pogorszenie widzenia?

Gorsze widzenie, jeśli jest połączone z dodatkowymi objawami, takimi jak obrzęk powiek lub widoczne zmiany na gałce ocznej, wymaga oczywiście niezwłocznej wizyty u lekarza okulisty. W przeciwnym razie powinniśmy zacząć od optometrycznego badania wzroku, które najdokładniej określi czy potrzebujemy okularów i jakich.


- Co to jest optometryczne badanie wzroku?

To profesjonalne badanie przeprowadzane przez optometrystę, dzięki któremu sprawdza się ostrość widzenia, określa wadę wzroku i dobiera optymalną korekcję. Trwa ono co najmniej 30 min i składa się z szeregu szczegółowych procedur. Zalecam badać się optometrycznie raz na 1,5 roku lub zawsze wtedy, gdy pojawią się symptomy pogorszenia widzenia. Takimi objawami, poza widzeniem niewyraźnego obrazu, mogą być bóle głowy, oczu i ogólne złe samopoczucie - czyli stany, których często nie łączymy ze wzrokiem.

- Jeśli znamy już wynik badania i potrzebujemy okularów, jakie oprawki wybrać?

Zdecydowanie warto wybrać markowe oprawy. To nie kwestia znaczka na zauszniku. To jakość, której możemy być pewni. To produkty, w których podstawą jest staranna selekcja najlepszych materiałów używanych do ich produkcji. Precyzja wykonania, modna kolorystyka czy niezawodny serwis to w tym przypadku czysta formalność. No i oczywiście satysfakcja podczas użytkowania, naprawdę bezcenne.

- A soczewki okularowe? Jakie znaczenie ma ich wybór?

Ogromny! Przede wszystkim to jakie wybierzemy soczewki zależy od tego, do czego potrzebujemy okularów. Poniżej 45. roku życia zwykle nosimy okulary o tej samej mocy do wszystkiego. W tym przypadku ważny jest dobry, bezpieczny, co za tym idzie markowy materiał, z którego wykonane są soczewki okularowe oraz równie skuteczna powłoka antyrefleksyjna. Ta ostatnia redukuje odblaski, ułatwia czyszczenie, zapobiega uszkodzeniom oraz chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV.

- A po 45. roku życia?

Po 45. roku życia potrzebne stają się okulary do czytania lub okulary progresywne, potocznie nazywane okularami „dwa w jednym”, które służą do korekcji prezbiopii. Prezbiopia to naturalny proces zmian zachodzących wraz z wiekiem w naszych oczach, który dotyczy każdego i pojawia się już około 40. roku życia. Osłabia się wówczas zdolność widzenia na różne odległości, tzw. akomodacja.

Dzięki okularom progresywnym możemy dobrze widzieć na każdą odległość. Idealnie sprawdzą się w pracy, podczas czytania, prowadzenia samochodu, jak i w chwilach relaksu. Skutecznie zastępują one kilka par tradycyjnych okularów, które trzeba często zmieniać w zależności od rodzaju wykonywanej czynności.

- W jaki sposób w jednych okularach możemy dobrze widzieć na każdą odległość?

Soczewki progresywne, dzięki swojej konstrukcji, pozwalają górą okularów widzieć odległości dalekie, natomiast im niżej opuścimy wzrok, tym bliżej mamy wyraźny obraz. Oznacza to, że patrząc przed siebie zupełnie naturalnie, jesteśmy w stanie komfortowo prowadzić samochód, podziwiać widoki czy oglądać telewizję. Kiedy patrzymy dołem okularów, możemy swobodnie czytać. Pomiędzy górą a dołem jest miejsce na odległości pośrednie, na przykład praca przed komputerem lub dostrzeżenie cen na półce w sklepie.

- Jak wygląda dobór okularów progresywnych?

Idealnie dopasowane okulary progresywne to szereg profesjonalnie wykonanych czynności. Przede wszystkim dobór odpowiedniej korekcji, najlepiej przez optometrystę, czyli specjalistę korekcji wad wzroku. Następnie wybór samych szkieł. Im lepsza ich konstrukcja, tym większy komfort użytkowania. No i oczywiście pomiary ustawienia soczewek progresywnych w oprawce. Kiedyś wykonywano je ręcznie, np. mazakiem. Dziś to już przeszłość. Odpowiednia centracja odbywa się cyfrowo, przy pomocy specjalnego urządzenia Visioffice. Dzięki niemu można bardzo dokładnie zmierzyć wszystkie parametry dopasowanej już oprawy, parametry indywidualne, a nawet nasze naturalne zachowanie. Dopiero na podstawie tego wszystkiego można wykonać idealne okulary progresywne.

- Czy wszystko co markowe jest lepsze?

Można to ująć inaczej. Na przykładzie producentów soczewek okularowych lub oprawek, a właściwie odnosząc się do każdej branży. Firmy posiadające większy kapitał, są w stanie zainwestować więcej pieniędzy w badania nad nowymi technologiami. Co się z tym wiąże, jakość ich produktów jest nieporównywalna z mniejszymi konkurentami. W przypadku okularów może tego nie widać na pierwszy rzut oka, ale nikt nie zakwestionuje różnic między np. Jaguarem a autem z niższego segmentu.